Z okazji Europejskiego Dnia Mózgu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu czytelniczym – wykładzie z fizyki prowadzonym przez wykładowcę akademickiego prof. Jacka Żmojdę z Politechniki Białostockiej. Okazało się bowiem, że czytanie to nie tylko składanie literek w słowa, a słów w zdania, ale także czytanie świata – doświadczanie go wszystkim swoimi zmysłami.

 

Mózg jest jak mięsień, należy go nieustannie ćwiczyć, by dobrze funkcjonował przez całe nasze życie, a najlepszym treningiem okazuje się czytanie książek i stawianie pytań o otaczający świat.

Całym ciałem czytamy bowiem to, co dzieje się w nas i wokół nas, stąd też podczas spotkania uczniowie dzięki przeprowadzonym doświadczeniom zrozumieli, dlaczego niebo jest niebieskie, że nie ma barwy białej, że nie jesteśmy w stanie stworzyć sztucznego mózgu oraz że światłowód to wynalazek pochodzący z XVI wieku

 

Mam nadzieję, że to spotkanie przekonało uczniów, że warto zadbać o przyszłość swego mózgu, a biblioteka szkolna ma najlepsze narzędzia służące jego rozwojowi – zapraszam więc do wypożyczania i czytania książek.

 

 

BM

 

 

Galeria zdjęć