23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku po raz pierwszy zorganizowane zostały miejskie obchody tego święta. Pomysłodawcą i głównym organizatorem uroczystości była nasza szkoła. Przy realizacji przedsięwzięcia współpracowały ze sobą szkoły podstawowe gminy Wasilków oraz miejska biblioteka.

21 kwietnia o godz. 10.00 rozpoczęły się różne aktywności czytelnicze dla uczniów poszczególnych poziomów edukacyjnych ze wszystkich szkół podstawowych działających na trenie naszej gminy. W naszej szkole klasy zerowe i pierwsze spotkały się z lalką teatralną - Klementynką, która „przeczytała” im baśń H. Ch. Andersena „Calineczka”, następnie kolorowały ilustracje do baśni, rozwiązywały baśniową krzyżówkę, a panie wychowawczynie układały calineczkowe puzzle. W Dwujęzycznej Prywatnej Szkole Podstawowej im. Antoniego Bućko klasy drugie i trzecie uczestniczyły w baśniowej olimpijce czytelniczej oraz poetyckich pokojach zagadek, w których zmierzyły się z rozmaitymi zadaniami związanymi z wierszami Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Haliny Krukowskiej zaprosiła uczniów klas 6-7 do Przedszkola Słonecznego na prelekcję wygłoszoną przez p. D. Sołowieja „Od czytania do programowania”.

Drugą częścią obchodów Wasilkowskiego Dnia Książki były Parady Postaci Książkowych, które przeszły ulicami naszego miasta od szkół prowadzących aktywności czytelnicze do ronda przy zbiegu ulic Polnej i Kościelnej. Jedną paradę prowadził Wasilkowski Łoś, drugą – Królewna Śnieżka. Uczniowie klas 0 – 3 nieśli transparenty promujące święto, zachęcające do czytania oraz prezentujące utwory czytane podczas wcześniejszych aktywności czytelniczych, a mijanym podczas przemarszu ludziom wręczali pamiątkowe zakładki do książek, życząc wielu ciekawych książek do przeczytania.

Ostatnim akcentem tego wyjątkowego dnia był Wiosenny Bal Postaci Książkowych z okazji ślubu Calineczki z królem elfów zorganizowany w naszej szkole dla wszystkich klas 0-1. Dzieci oraz panie wychowawczynie bawiły się przy skocznej i wesołej muzyce przygotowanej przez niesamowitą panią DJ Magdę.

Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia czytelniczego, moim koleżankom i kolegom z pracy za wsparcie, dobre słowo, pomoc w realizacji kolejnych etapów projektu; bibliotece miejskiej oraz szkołom uczestniczącym w święcie za współpracę i aktywny udział, uczniom za energię, cudowne przebrania a także radość i promienny uśmiech.

Już teraz zapraszam za rok na kolejny Wasilkowski Dzień Książki.

Barbara Moniuszko

 

Galeria zdjęć

Filmiki