"Strangers are friends waiting to happen”
Obecny rok szkolny jest drugim etapem międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego w Szkole Podstawowej im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie. Głównym celem naszej współpracy jest rozwój umiejętności posługiwania się językiem angielskim dzięki innowacyjnym metodom wypracowanym przez uczniów i nauczycieli. Istotne jest także poznanie kultury krajów partnerskich, pozyskanie nowych umiejętności z zakresu technologii komputerowej i informatycznej oraz podniesienie poziomu motywacji do nauki.
Tytuł naszego projektu to: “Share, explore, enrich. SEE for better life” (tłum. “Dziel się, poznawaj, wzbogacaj, aby lepiej żyć”). Poznając okolice, w której mieszkają, uczniowie odkrywają jej historię, tradycje, walory przyrodnicze, tworzą filmy, albumy i prezentacje, którymi dzielą się ze swoimi rówieśnikami z zagranicy. W dn. 21-25 marca br. w Chorwacji odbyło się pierwsze spotkanie partnerów. Po roku realizacji projektu online nadszedł moment, w którym wreszcie uczniowie i nauczyciele z pięciu krajów (Polska, Chorwacja, Turcja, Łotwa i Włochy) spotkali się, by na żywo odkrywać okolice Szkoły Podstawowej Srdoci w Rijece: min. lokalne muzea, Opatiję, Park Narodowy Plitwickich Jezior.
Po długim okresie nauki online przez kilka dni budowaliśmy prawdziwe, przyjacielskie relacje. Jak nigdy wcześniej szczerze doceniliśmy możliwość nauki i zabawy w bezpiecznych warunkach. Realizacja tego typu projektów współpracy szkół z różnych krajów ma ogromny wpływ na budowanie postawy tolerancji i otwartości, ciekawości świata i innych ludzi. Dzielimy się tym co mamy: naszą kulturą, zwyczajami, codziennym życiem, przez co wszyscy stajemy się bogatsi.
Nasz projekt będzie trwał jeszcze do sierpnia 2023 roku. Przed nami cztery spotkania na żywo i wiele online. We wrześniu będziemy gospodarzami i już nie możemy doczekać się naszych przyjaciół, by móc im pokazać, jak wygląda życie w Wasilkowie, w naszych rodzinach i szkole.
Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszego projektu seeforbetterlife.weebly.com
Agnieszka Kruszewska, koordynator projektu