Świąteczny czas... - sześciolatki na spotkaniu czytelniczym w bibliotece szkolnej

Tematyka grudniowych  spotkań z uczniami klas zerowych nie mogła być inna niż świąteczna, wszak odbywały się one tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Zajęcia przygotowane zostały w oparciu o opowiadanie Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Idealne święta”.

Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wysłuchanego tekstu, z którego wynikało, iż udane święta to takie, które obchodzi się zgodnie z tradycją, gdzie samodzielnie przygotowuje się świąteczne potrawy, gdzie słychać śpiew kolęd (najlepiej  przy dźwiękach gitary), a w atmosferę świąt wprowadza rodzinne wykonywanie ozdób choinkowych. Zgodnie stwierdziliśmy (podobnie jak później bohaterowie opowiadania), że święta, do których nie trzeba czynić przygotowań (jedzenie zamówione w restauracji, ozdoby ze sklepu, a rytm kolędy wyśpiewują lampki na choince) są strasznie nudne i pozbawione świątecznego klimatu. Podczas zajęć nawiązaliśmy też do nieodłącznego atrybutu tego czasu, czyli choinki. Uczniowie poznali dawne sposoby strojenia bożonarodzeniowego drzewka, choć wiele ozdób potrafili wymienić samodzielnie. Na koniec złożyliśmy sobie życzenia, a niektóre klasy zaśpiewały świąteczną piosenkę. Zgodnie z tradycją świąteczną nauczyciele prowadzący spotkanie – pani Jola Czapnik i pani Ewa Stańska, obdarowały gości drobnym upominkiem.

Mamy nadzieję, że wszyscy poczuli magię nadchodzących świąt, a nam dodatkowo udało się przemycić odrobinę dziecięcej literatury.

FOTORELACJA